• Facebook
  • LinkedIn

© DREAMPACT 2021

תודה! :)

הצטרפו לניוזלטר

  • anna9403

איש חיי הלילה שהפך לפילנטרופ וגייס 300 מיליון דולר לצדקה

Updated: May 19, 2020סקוט הריסון בילה את שנות ה20 שלו כאיש חיי לילה בניו יורק. במשך עשור, הוא היה מארגן ומייחצן מסיבות, יוצא עם דוגמניות, מעשן באופן יומיומי, מכיר את כל המי ומי של העיר הגדולה...


בגיל 28 סוף סוף חווה משבר. סגנון החיים שלו התיש אותו כלכלית, נפשית ובריאותית. בעקבותיו, יצא להמציא את עצמו מחדש, במקום הכי רחוק שהוא היה יכול לדמיין: הוא התנדב במשך שנה כצלם-עיתונאי בבית חולים צף, שנותן סיוע רפואי באפריקה לאלו שידם אינה משגת. בעקבות המסע, הוא הגיע לבתי חולים רבים: הרופאים סיפרו לו שרוב המתאשפזים חולים במחלות שניתן היה למנוע, ומקורן במים מזוהמים. בדרכים, נתקל בילדים ששותים מים משלוליות עכורות, ודיבר עם נשים שנאלצו ללכת שעות בכל יום רק כדי להגיע למקור מים, תוך כדי חשיפה לסכנות רבות.


אותן חוויות הובילו את סקוט לייסד את charity:water , עמותה שממנת פרויקטים של מים נקיים לאוכלוסיות הזקוקות לכך. עד כה, הם גייסו מעל 300 מיליון דולר וסיפקו מים נקיים ל11 מיליון אנשים. אחת הסיבות הגדולות להצלחה שלהם היא חדשנות בדפוסי פעולה, ובעיקר- בדרך בה הם מספרים את הסיפור שלהם, ומערבים את הקהל שלהם.לא למרות, אלא בגלל שהריסון התחיל את העמותה כאאוטסיידר, מישהו שהגיע לעולם החברתי כמעט במקרה. להיות "לא מהתחום" עזר לו לראות "חורים" שאנשים שבילו בעמותות לא ראו, או לקחו כמובן מאליו. הנה חלק מהדברים שהוא יצר:

1. מודל ה100%: הוא וחבריו לא היו תורמים לעמותות, לא כי הם היו חמדנים, אלא כי הם לא סמכו עליהן. הם פחדו שהכסף שלהם יגיע בעיקר למשכורות של הבכירים ולא לנזקקים. לכן, הוא הגה את מודל ה100% - 100% מהתרומות של הציבור הולכות לשטח, ולא לתקורה. הם ממנים את הוצאות המשרד והמשכורות מפילנטרופים פרטיים, ואת הפרוייקטים בשטח- מהרבה תרומות קטנות של הציבור. בעקבותיהם, עמותות רבות שכפלו את המודל בהצלחה והגבירו את היקף התרומות שלהן. (ועמותות אחרות כועסות על "הצבת סטנדרטים לא אפשריים", אבל זה כבר לסיפור אחר).

2. שקיפות רדיקלית: מעבר למודל ה100%, הם מתחייבים לשקיפות. הם משתפים עם התומכים שלהם גם את ההצלחות וגם את הכישלונות, מתעדים ומעדכנים לגבי התפתחות של כל פרוייקט, מנגישים באתר שלהם את כל הנתונים המנהליים והפיננסיים. כל זה ועוד זיכה אותם ב4 מתוך 4 כוכבים במדד השקיפות של charity navigator.


הסרטון הבא, היה אמור להיות ההיילייט של חגיגת 7 שנים לעמותה. במקום לצלם הצלחה, הם נתקלו בכישלון. הם החליטו לשתף את הסרטון האמיתי עם קהל התומכים שלהם. "אנחנו מראים לכם את הכישלונות שלנו כי אנחנו מחוייבים לשקיפות רדיקלית. 95% מהפרוייקטים מצליחים, ו5% לא. אנחנו הולכים להמשיך לנסות עד שנספק לקהילה הזאת מים."


דווקא השקיפות הזאת, שאומרת שהם משתפים עם הקהל שלהם גם את הדברים הלא טובים, גם את הטעויות והכישלונות- עוזרת להם ליצור אמון ומערכות יחסים ארוכות טווח עם התומכים.

3. אופטימיות: כשרוב העמותות שמות בפרונט ילדים רעבים עם בגדים בלויים, לcharity: water יש גישה אחרת לצדקה. במקום לתרום מתוך בושה וצער ("אתה צריך להתבייש בעצמך! לך יש כסף ולילדים האלה אין...") -לתרום מתוך חגיגה!


גיוסי הכספים הכי יצירתיים שלהם

לאורך השנים, הם הרימו מיזמים ומופעי תרבות שהיו אירועים שווים וכייפים בפני עצמם. קראו לאנשים לאנשים לפתוח בקמפיין גיוס ביום ההולדת שלהם (חלק מהמגייסים המוצלחים שלהם היו בכלל בני 6...). הם מעודדים את הציבור להצטרף ל"ספרינג" קהילת מימון המון חודשית, ולקבל חדשות טובות, ועדכוני אימפקט מהשטח. הם מעניקים לתומכים שלהם את ההרגשה שהם לוקחים חלק במהלך היסטורי ענק- גישה למים נקיים לכל אדם.